Doświadczenia i obserwacje biologiczne w naszej Szkole
Miesiąc wrzesień, to czas, kiedy nasi uczniowie na lekcjach biologii wykonywali doświadczenia i obserwacje różnych zjawisk i procesów biologicznych.
Piątoklasiści uczyli się, jak posługiwać się mikroskopem i jak wykonywać proste preparaty mikroskopowe. Z zachwytem oglądali różne preparaty i rysowali znalezione w obrazie mikroskopu obiekty.
Uczniowie z klasy 5 przeprowadzili też doświadczenie, jak temperatura powietrza wpływa na kiełkowanie roślin. Talerzyki z rzeżuchą, ustawili na stole oraz w lodówce, codziennie je podlewali. Już po kilku dniach okazało się, że nasiona rzeżuchy w temperaturze pokojowej kiełkowały a w niskiej temperaturze - nie.
Siódmaki dowiedzieli się, dlaczego ziemniaki czasem zielenieją. Aby to sprawdzić przeprowadzili obserwację ziemniaków trzymanych na parapecie w słońcu i jako próbę kontrolną - ziemniaków trzymanych w szafce. Te, które były na parapecie zrobiły się zielone, co dało odpowiedź na nurtujące ich pytanie.
Uczniowie klasy 7 badali także, jaką rolę pełnią składniki chemiczne kości. W tym celu zanurzyli jedną kość w occie spirytusowym a drugą w zwykłej wodzie i po tygodniu mogli samodzielnie sprawdzić jak elastyczna staje się kość, w której nie ma (zostały rozpuszczone przez kwas) soli mineralnych.
Uczniowie z klasy 8 dowiedzieli się „dlaczego banan jest bananem”, czyli wyizolowali DNA z banana.
Zadanie wymagało precyzji i umiejętności posługiwania się sprzętem laboratoryjnym. W eksperyment mocno zaangażowała się przyszła Pani Biolog - Oliwia P., która również samodzielnie wykonała model kwasu DNA.
Eksperymenty i obserwacje uczniowie wykonywali z pomocą nauczycielki biologii - Agnieszki Antosik-Kołek.