• Szkoła Podstawowa w Witowie należy z pewnością do jednej z najstarszych tego typu placówek oświatowych na terenie gminy Sulejów. Jej początki sięgają lat siedemdziesiątych XIX wieku, bowiem była czynna już w roku 1872. Mieściła się wówczas w jednej izbie kuchennej w domu krytym słomą, który stał obok cmentarza parafialnego. W 1897 roku na skrzyżowaniu dróg Kałek – Witów oraz Uszczyn – Kolonia Witów obok kościoła Norbertanów wybudowano murowaną szkołę. Uczęszczały do niej dzieci z kilku wsi gminy Uszczyn. Nowy budynek szkolny dzielił się na dwie części. W jednej znajdowało się mieszkanie nauczyciela, a w drugiej izba lekcyjna, w której uczyło się w grupach klasowych około 150 uczniów. W tym czasie nauczaniem zajmował się mieszkaniec Świerczowa, pan Paradecki. Po 1905 roku odszedł na emeryturę, a jego miejsce zajęła pani Kamocka, następnie jej córka. Po odzyskaniu niepodległości szkoła mieściła się nadal w dawnym carskim budynku, ale wnętrze przebudowano na cztery izby lekcyjne. Kiedy w latach 1932 – 1933 szkoła stała się pełną 7 klasową Publiczną Szkołą Powszechną, wydzierżawiono drewniany dom, stojący w sąsiedztwie umieszczono w nim dwie klasy szkolne. Pod koniec dwudziestolecia międzywojennego na działce szkolnej rozpoczęto budowę nowego budynku, ale prace utknęły na poziomie fundamentów. Po wyzwoleniu w 1945 roku, przeniesiono szkołę do pomieszczeń po dawnej Szkole Rolniczej w Witowie. Kierowała nią do odejścia na emeryturę Eugenia Krupińska, a po niej do 1969 r. Stefania Halfarowa.

      Zamysł budowy nowego obiektu szkoły w Witowie, zgodnie ze zgromadzoną dokumentacją datuje się od 9 listopada 1971 roku i podyktowany był fatalnym stanem technicznym dotychczasowych budynków.

      Właśnie tego dnia zespół Komisji Oświaty Powiatowej Rady Narodowej w Piotrkowie stwierdził potrzebę budowy nowego budynku, ale z uwagi na brak środków realizacja tego nie była możliwa. 15 kwietnia 1980 roku sprawa odżyła i potrzebę budowy nowej szkoły zauważyło Kuratorium Oświaty i Wychowania w Piotrkowie. Zorganizowano szereg zebrań środowiskowych z udziałem Gminnego Dyrektora Szkół w Sulejowie Edwarda Klimczyka, Naczelnika Urzędu Miasta i Gminy Sulejów Jana Bryndy i powołano w poszczególnych wsiach Komitety do podejmowania decyzji i porozumień. Dnia 6 czerwca 1980 roku powołano Społeczny Komitet Budowy Szkoły pod przewodnictwem Ryszarda Dajcza. W wyniku starań Komitetu 16 lutego 1983 roku Gminny Dyrektor Szkół w Sulejowie Edward Klimczyk zlecił opracowanie podkładu geodezyjnego do celów projektowych. 20 września 1983 roku ówczesny Dyrektor Szkoły Stanisław Wójcik wystosował do Komisji Planowania przy Urzędzie Wojewódzkim w Piotrkowie pismo zawierające prośbę o umieszczenie w planie inwestycyjnym budowy nowego obiektu szkolnego w Witowie. 9 listopada 1983 roku Dyrektor Stanisław Wójcik ponowił pismo do Okręgowego Przedsiębiorstwa Geodezyjno – Kartograficznego w Piotrkowie dotyczące opracowania mapy sytuacyjno – wysokościowej i jednocześnie zaczął gromadzić środki pieniężne. Zakupił 50 tysięcy sztuk cegły pełnej, 12,5 tysiąca sztuk kratówki i bloków. 13 listopada 1983 roku odbyło się zebranie wiejskie, na którym wybrano Zarząd Społecznego Komitetu Budowy Szkoły pod przewodnictwem Grzegorza Dajcza. 16 kwietnia 1984 roku Wojewódzkie Biuro Geodezji w Piotrkowie poinformowało Dyrekcję Szkoły o przydzieleniu działki pod budowę szkoły. 26 listopada 1991 roku Społecznemu Komitetowi Budowy Szkoły przekazano dokumentację projektową na budowę szkoły. W taki sposób zostały uwieńczone wieloletnie starania ówczesnych dyrektorów – Stanisława Wójcika i Jadwigi Trędy. Sprawy związane z koniecznością budowy nowej szkoły były też wielokrotnie poruszane na sesjach Rady Narodowej przez kolejnych radnych: Irenę Wójcik, Stanisława Wójcika, Ireneusza Filipczaka, Irenę Szewczyk, Janinę Ruszkiewicz, Ryszarda Tworka i Antoniego Milczarka. Od 30 grudnia 1991 roku trwały usilne starania o gromadzenie środków finansowych. W okolicznych wsiach przeprowadzono zbiórki pieniężne, w wyniku których stan konta powiększył się o 20 milionów zł. Dnia 13 maj 1992 roku pomiędzy Urzędem Miasta i Gminy Sulejów reprezentowanym przez Burmistrza Zbigniewa Zarzyckiego i Skarbnika Zdzisławę Laszczyk a Przedsiębiorstwem Zagranicznym „Alfie” została zawarta umowa na prace przy budowie obiektu.

      W dniu 16 czerwca 1992 roku dokonano aktu wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego obiektu Szkoły Podstawowej w Witowie. Stało się to możliwe dzięki zrozumieniu ze strony władz samorządu lokalnego reprezentowanym przez Burmistrza Miasta i Gminy Sulejów Zbigniewa Zarzyckiego z Zarządem – Krystyną Koźlik i Władysławem Czerwińskim, władz oświatowych – Kuratora Oświaty Wiktora Mystkowskiego oraz Janiny Skibickiej, Jana Firkowskiego i Franciszka Witczaka oraz usilnym staraniom pana radnego Antoniego Milczarka i Zbigniewa Lachowskiego, pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Witowie – Janiny Ruszkiewicz i Społecznego Komitetu Budowy Szkoły w składzie: Marek Justyna, Grzegorz Dajcz, Leszek Ciszewski, Henryk Domagalski i Edward Włuka oraz Rady Rodziców w składzie: Ewa Dajcz, Maria Wójcik, Nina Krawczyk, Grażyna Chałubek i Krystyna Głowacka.

       

      Nowy budynek szkoły oddano do użytku w 17 października 1996 roku. Na uroczystość przybyli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Stefan Pastuszko, Kuratorzy Janina Skibicka i Józef Piotrowski, Doradca Premiera Andrzej Marcinkowski, Poseł na Sejm Grzegorz Rytych, Prezes Zarządu Okręgu ZNP Barbara Rychlik,  Burmistrz Miasta i Gminy Sulejów Zbigniew Zarzycki, projektanci Augustyn Sztuk i Władysław Hartman oraz Prezes Towarzystwa Pomocy Szkole Jerzy Pokutycki i Dyrektor Towarzystwa Pomocy Szkole Teresa Kupczyk. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Kurator Józef Piotrowski, Poseł Grezgorz Rytych, Doradca Premiera Andrzej Marcinkowski oraz Przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Grzegorz Dajcz. Budynek Szkoły został poświęcony przez: ks. proboszcza parafii Witów Tadeusza Jędrzejaka oraz księży Bogdana Hylińskiego i Krzysztofa Nalepę.

      Budynek był i jest na bieżąco modernizowany i unowocześniany. W latach 2001 – 2015 funkcję Dyrektora Szkoły pełniła Hanna Kopeć. Z jej inicjatywy podjęto starania nadania szkole imienia. Zgodnie z procedurami cała społeczność szkolna i lokalna niemal jednogłośnie wybrała na patrona osobę Jana Pawła II. Do tej decyzji pozytywnie odniosła się Rada Miejska w Sulejowie i Kuria Metropolitalna w Łodzi. Kuria zaaprobowała decyzję 31 stycznia 2006 roku, a Rada przyjęła uchwałę 31 marca 2006 roku.

      Uroczystość nadania szkole imienia rozpoczęła się 17 października 2006 roku w witowskim kościele Mszą św., którą celebrował Metropolita Łódzki Ksiądz Arcybiskup Władysław Ziółek. Podczas Mszy odbyło się poświęcenie sztandaru Szkoły wykonanego przez siostry Karmelitanki Bose z Łodzi. W Poczcie Sztandarowym byli członkowie Rady Rodziców: Bogumiła Sikora, Bożena Walak i Zygmunt Szymański. Z okazji nadania witowskiej placówce imienia do szkoły przybyło wielu wspaniałych gości: Metropolita Łódzki Ksiądz Arcybiskup Władysław Ziółek, Sekretarz Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Łodzi ks. Karol Olczyk, Proboszcz Parafii w Witowie ks. Grzegorz Gogol oraz ks. Wikariusz Hubert Kempiński, Dziekan Dekanatu Sulejowskiego ks. Zygmunt Czyż, Burmistrz Sulejowa Stanisław Baryła, jego zastępca Janusz Dudar, Dyrektor BOJO Jan Andrzejczyk, Przewodniczący Rady Miejskiej Konstanty Ruciński, Starszy Wizytator Urszula Mikołajczyk, prezes ZNP Barbara Kałuża, byli Dyrektorzy naszej placówki: Janina Ruszkiewicz i Jadwiga Tręda, dyrektorzy placówek oświatowych z gminy Sulejów, emerytowani pracownicy naszej Szkoły i społeczność lokalna.

       

      Goście przekazali Szkole wiele darów, które upamiętniają osobę Papieża Polaka. Tadeusz Wypych – właściciel Przedsiębiorstwa Drogowego LAMBDAR ofiarował popiersie Jana Pawła II, które znajduje się w kąciku papieskim. Życiorys Papieża przekazała Ochotnicza Straż Pożarna w Kłudzicach. Sztandar Szkoły zakupiono dzięki Gronu Pedagogicznemu, Radzie Rodziców oraz Radnym Rady Miejskiej w Sulejowie. Fundatorami drzewca do sztandaru byli: ks. Proboszcz parafii Witów Grzegorz Gogol i ks. Wikariusz Hubert Kempiński. Gablotę na sztandar ofiarował Dyrektor MZK w Sulejowie Ireneusz Czerwiński. Prezes FMG Lucjan Dukała przekazał fundusze na pamiątkową tablicę żeliwną na zewnątrz szkoły. Społeczność lokalna jest fundatorem pozłacanych liter na budynku szkoły.

      16 października 2007 roku wsadzono przed budynkiem szkoły Dąb Papieski przywieziony z Wadowic. Jest to jedna z pięciuset sadzonek wyhodowany z żołędzia dębu Chrobry. Sadzonki zostały poświęcone przez Jana Pawła II podczas audiencji polskich leśników 28 kwietnia 2004 roku. Każde drzewko posiada certyfikat  z nadanym kolejnym numerem. Witowskie drzewko nosi numer 428. Dąb Papieski zasadzili: Burmistrz Stanisław Baryła, Wizytator Irena Wachecka, Dyrektor BOJO Jan Andrzejczyk, była Dyrektor Szkoły Janina Ruszkiewicz, Dyrektor Hanna Kopeć, przedstawiciele Rady Rodziców: Zbigniew Sikora i Samorządu Uczniowskiego Izabela Adamek oraz leśniczy Stanisław Marciniak. Dąb Papieski poświęcili: ks. Dziekan Zygmunt Czyż, ks. Proboszcz Franciszek Dowleszewicz i ks. Wikariusz Maciej Piskorski. Przed Dębem postawiono tablicę, która upamiętnia to wydarzenie. Tablicę ufundowała społeczność szkolna. Uroczystego odsłonięcia dokonała Starszy Wizytator Urszula Mikołajczyk.   

         

      We wrześniu 2016 roku funkcję dyrektora szkoły objęła Katarzyna Drańska. Za jej kadencji została wybudowana i oddana do użytku hala sportowa.

      Pomysł budowy nowego obiektu szkoły wraz z salą gimnastyczną, zgodnie ze zgromadzoną dokumentacją datuje się na 9 listopada 1971 roku. Ze względu na brak środków finansowych realizacja tego przedsięwzięcia została odłożona. Budynek szkoły został oddany do użytku w październiku 1996 roku, niestety zgromadzone fundusze nie były wystarczające, aby wybudowano też salę gimnastyczną. Przez lata czyniono starania, aby marzenie o sali urzeczywistnić.

      Decyzja o budowie sali zapadła na sesji w dniu 20 stycznia 2016 roku. Uchwalono wtedy budżet na 2016 rok, w którym Rada Miejska zabezpieczyła kwotę 1.500.000 zł na budowę sali. Na sesji w dniu 20 czerwca 2017 roku Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2016-2025. Radni zwiększyli środki na budowę sali o kwotę 1.400.000 zł. Dnia 23 listopada 2016 roku w Urzędzie Miejskim w Sulejowie została podpisana umowa z głównym wykonawcą robót, Przedsiębiorstwem Remontowo-Budowlanym Zawisza sp. z o.o. z Radomia. Umowa opiewała na kwotę 2.490.186.20 zł. Na spotkaniu obecni byli: Burmistrz Miasta i Gminy Sulejów Wojciech Ostrowski, Radny Rady Miejskiej Jan Ratajczyk, Dyrektor Szkoły Katarzyna Drańska, Prezes Zarządu PRB Zawisza sp. z o.o. Jerzy Zawisza, Kierownik Zarządu PRB Zawisza sp. z o.o. Szymon Borowiecki oraz pracownicy Referatu Infrastruktury i Gospodarki Przestrzennej UM w Sulejowie: Jarosław Miller i Izabela Jędrzejczak-Zamolska.

      W dniu 7 grudnia 2016 roku został wbity symboliczny „pierwszy szpadel” pod budowę sali gimnastycznej przez Burmistrza Wojciecha Ostrowskiego, Radnego Rady Miejskiej w Sulejowie Jana Ratajczyka oraz Dyrektor Szkoły Katarzynę Drańską. Świadkami tego wydarzenia byli: członek Rady Sołeckiej Sołectwa Korytnica Wojciech Zielonka, kierownik budowy Jerzy Krawczyk, Inspektor Nadzoru do Spaw Sanitarnych Tadeusz Synowiec, Kierownik Referatu Infrastruktury i Gospodarki Przestrzennej UM w Sulejowie Jerzy Miller, Sołtys Kłudzic Andrzej Walasik oraz Sołtys Kałku Marcin Ciszewski.

      Tego samego dnia rozpoczęły się pierwsze prace budowlane. W październiku 2017 roku Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau poinformował, że Zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2017 roku zostały zwiększone wydatki budżetowe w części, której dysponentem jest Wojewoda Łódzki, o kwotę 658.000 zł z przeznaczeniem dla Gminy Sulejów na dofinansowanie budowy sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Witowie-Kolonii.

      W dniu 11 grudnia 2017 roku odbyło się uroczyste przekazanie sali do użytku. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz państwowych: Posłowie na Sejm Robert Telus oraz Grzegorz Wojciechowski, przedstawiciele władz gminy: Burmistrz Miasta i Gminy Sulejów Wojciech Ostrowski, z-ca Burmistrza Dorota Jankowska, Radni Rady Miejskiej w Sulejowie na czele z Przewodniczącym Adamem Stobieckim, Kierownik Referatu Infrastruktury i Gospodarki Przestrzennej UM w Sulejowie Jerzy Miller, Wizytator Aneta Cichoń z Kuratorium Oświaty Delegatura w Piotrkowie Trybunalskim, przedstawiciele duchowieństwa: ks. prałat proboszcz parafii pw. św. Jakuba w Piotrkowie Trybunalskim Grzegorz Gogol oraz ks. wikariusz pw. św. Małgorzaty i św. Augustyna w Witowie Jerzy Dybała, Radny Sejmiku Samorządowego Województwa Łódzkiego Michał Król, Radni Rady Powiatu Piotrkowskiego Tomasz Michalczyk i Mariusz Stobiecki, Wójt Gminy Mniszków Paweł Werłos, Dyrektor BOJO Bartłomiej Pacan, dyrektorzy placówek oświatowych z gminy Sulejów, sołtysi, Komitet Budowy Szkoły, osoby odpowiedzialne za budowę sali: projektanci Ewa Piech-Gaj i Bogusław Piech, kierownik budowy Jerzy Krawczyk, kierownik Zarządu PRB Zawisza sp. z o.o. Szymon Borowiecki, z-ca Dyrektora Departamentu Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki w Łodzi Hieronim Hubar, Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Wituś” Janusz Dajcz oraz wiele innych osób, którzy swoim nakładem pracy, zaangażowaniem oraz decyzjami przyczynili się do powstania hali.

      Symbolicznego otwarcia sali – przecięcia wstęgi dokonali: Poseł na Sejm Grzegorz Wojciechowski, Przewodnicząca Samorządu Szkolnego Wiktoria Kowalska, z-ca Przewodniczącego Rady Rodziców Mariola Krzaczyńska, Poseł na Sejm Robert Telus, Radny Rady Miejskiej w Sulejowie Jan Ratajczyk, Przewodniczący Rady Miejskiej w Sulejowie Adam Stobiecki, Burmistrz Miasta i Gminy Sulejów Wojciech Ostrowski oraz Dyrektor Szkoły Katarzyna Drańska.

      Po części oficjalnej i artystycznej został  rozegrany pierwszy mecz w nowej sali gimnastycznej przez Skrę Bełchatów.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Witowie-Kolonii, Witów - Kolonia 47
      • 44 610 21 01
      • Witów-Kolonia 47, 97-330 Sulejów Poland